Jógové prvky pro žáky a učitele – jak mohou pomoci a prospět?
Jóga má svůj původ v Indii a je stará několik tisíc let. Do západní civilizace se začala šířit koncem 19. století. Jóga, jak ji známe z našeho západního pojetí, je často vnímána jako tělocvik. Podléhá módním tredům, mění se a vyvíjí, takže se můžete setkat s různými styly a přístupy. Výrazný podíl na tomto vývoji mají i sociální sítě. Nicméně to, co by mělo všechny směry a odnože jógy spojovat, je propojení pohybu a dechu, vědomé provedení pozic a odpovědnost ke svému tělu.Musíme si uvědomit, že jóga nejsou jen fyzická cvičení, patří tam i cvičení dechová a dále relaxační a meditační techniky. Tyto tři základní pilíře jógy mohou přinést velké benefity při práce s dětmi.

Jóga pro děti je relativně mladá odnož jógy. Základní rozdíl je v tom, že zatímco klasická jóga je charakterizovaná zejména výdržemi v pozicích, dětská jóga je pohybová a hravá. Dlouhé výdrže se nedoporučují, neboť děti nemají dokončený fyziologický vývoj. Děti se sice hýbou, ale zároveň cviky prováději vědomě, což napomáhá nácviku soustředění.
Abyste mohli zařazovat jógové prvky do práce s dětmi, není potřeba být certifikovanými lektory jógy. Stačí pochopit základní principy a zejména vidět souvislosti a nezměrný potenciál, který vám jógové prvky nabízí jako pomoci při vaší práci. Například rovnovážné pozice jsou samy o sobě skvělými pomocníky při tréninku soustředění. Stabilita na jedné noze je totiž přímo ovlivněna tím, nakolik je dítě schopné zklidnit se. Nácvik rovnováhy lze však velmi dobře použít i jako skvělou názornou pomůckou, jak v dětech budovat vědomí toho, že co je pro jednotlivce náročné, může být mnohem snažší, pokud se doslova a do písmene vzájemně podrží. Je to vědomí spolupráce a vzájemné podpory, které dokáže navodit přátelštější atmosféru v dětském kolektivu. Některé další fyzické pozice se dají využít jako podpůrný prostředek dodání odvahy před písemkou nebo zkoušením (například bojovníci), na protažení, pokud jsou děti již unavené a potřebují dodat energii. Jógu prstů lze využít nejen jako pomocníka pro zlepšení jemné motoriky, ale také jako výtečného pomocníka na propojování mozkových hemisfér. Což ve výsledku opět vede ke zkvalitnění výuky, neboť žáci lépe chápou, rychleji se učí a déle se dokáží soustředit.
Posuneme-li se od fyzických cvičení ke cvikům dechovým, objevíme další zásadní benefity. Dechové cviky vždy ovlivňují jak fyzické tělo, tak mysl. Existují dechová cvičení pro vydýchání vzteku, na dodání energie, pokud jsou již žáci unavení, dechové cviky na zklidnění a zlepšení soustředění, nebo třeba na zahřátí. Jejich provedení bývá nenáročné, zabere jen pár krátkých okamžiků, ale účinky jsou ihned znatelné.
Posledním třetím pilířem jógových prvků, které jsou využitelné ve vzdělávacím procesu, jsou relaxace a meditace. Hranice mezi těmito dvěma pojmy je dost tenká a snadno se stírá, proto není třeba lpět na konkrétním označení. Důležité jsou možnosti, které praktikování relaxačních a meditačních cvičení s dětmi přináší. Jestliže se děti pod vašim vedením naučí uklidnit se, jejich mozek bude odpočatý, schopný přijímat a zpracovávat více informací mnohem efektivněji. Zároveň praktikování těchto cvičení výrazným způsobem zmírňuje produkci stresového hormonu kortizolu, což znamená, že děti budou méně úzkostné, více sebevědomé a celkově klidnější.
Pokud máte zájem dozvědět se více, objednejte si u mě webinář či workshop.