Maderoterapie a její účinky
Co je maderoterapie a jak ošetření probíhá?
Maderoterapie je příjemná masážní technika prováděná za pomoci speciálně navržených dřevěných válečků a baněk. Cílem maderoterapie je eliminovat tuk, který se hromadí v problémových částech těla, jako jsou boky, stehna a bříško. Používá se ke tvarování a zpevnění postavy, má anticelulitidní účinky, aktivuje lymfatický systém, detoxikuje a eliminuje zadržování vody v těle. Kromě maderoterapie těla existuje i maderoterapie obličeje, kdy se používají malé dřevěné válečky. Tento typ maderoterapie eliminuje váčky pod očima a vypíná a projasňuje pokožku obličeje.
Na začátku celé procedury terapeut aktivuje lymfu. Osobně, kromě jemných tahů používám i aromaterapeutické oleje, jejichž složení přispívá ke zlepšení toku lymfy. Poté terapeut rozetře na ošetřované partie těla masážní olej, ideálně v biokvalitě, buď anticelulitidní nebo opět podporující tok lymfy. Pak již může začít samotná maderoterapie. Vzhledem k tomu, že maderoterapeut pracuje pouze s podkožím, nikoliv se svaly, celá maderoterapie je příjemná, bezbolestná a v žádném případě se po ní netvoří modřiny. Celkové ošetření těla trvá 60 minut. V případě, že se provádí i maderoterapie obličeje, trvá ošetření obvykle 90 minut.

Maderoterapie využívá dřevěné nástroje. Jaké specifické vlastnosti mají a proč jsou pro tuto terapii důležité?
Maderoterapie znamená v překladu terapie dřevem. Svůj původ má zřejmě v Číně, ale do současné podoby se vyvinula v Jižní Americe, konkrétně v Kolumbii (válečky) a Brazílii (dřevěné baňky). Dřevěné masážní pomůcky jsou příjemné na dotek, dobře se s nimi manipuluje a přírodní materiál vyvolává určitý pocit spojení s přírodou. V posledních letech je známá také ice maderoterapie, kdy jsou dřevěné baňky nahrazeny kovovými. Z mého pohledu se však dřevěným nástrojům nic nevyrovná.
Maderoterapie se často zmiňuje v souvislosti s formováním postavy. Jaký vliv má na celulitidu a redukci tukových zásob?
Díky specifickým tahům válečky, baňkami či kombinací obojího, dochází k rozbíjení podkožních tukových buněk, zlepšení mikrocirkulace krve v podkoží, rozproudění lymfy a tím eliminaci zadržování vody v těle, což jsou všechno faktory, které podporují vznik celulitidy. Nedá se říci, že by maderoterapie byla vysloveně hubnoucí metoda, ale rozhodně dokáže celulitidu viditelně zmírnit a určité tělesné partie těla zpevnit a zformovat.
Jaké jsou hlavní přínosy maderoterapie pro lidské tělo?
Maderoterapie eliminuje zadržování vody v těle, takže ji ocení klientky, které trpí na otoky obličeje, očního okolí či například kotníků. Dále zlepšuje mikocirkulaci krve, což vede k pevnější a jasnější pokožce. Zároveň maderoterapie odbourává tukové buňky v podkoží, takže dokáže velmi viditelně zmírnit celulitidu a tvarovat problémové částí těla, jako jsou stehna, zadeček, "madla lásky" nebo bříško.
Maderoterapie velmi dobře podporuje hubnutí či tvarování postavy u klientek, které se rozhodly začít cvičit či jinak zatočit s váhou. Také ji hojně využívají klientky po liposukci bříška nebo ty, které rychle zhubly a řeší ochablou pokožku, neboť touto procedurou se pokožka viditelně zpevňuje. Stejně tak maderoterapii pravidelně podstupují například soutěžící v body fitness, právě kvůli zmírnění celulitidy, zlepšení pevnosti pokožky, detoxikaci a odvodnění. Protože maderoterapie přispívá k detoxikace těla, po této proceduře se klientky cítí odpočaté a nabité energií.
Jak často je doporučeno terapii podstupovat, aby byly výsledky viditelné a dlouhodobé?
Pro viditelné a dlouhotrvající účinky se doporučuje podstoupit kůru minimálně pěti až deseti maderoterapií v rozmezí 1 – 2 x týdně. Kůru je vhodné opakovat 2x do roka, ideálně na jaře a na podzim. Nicméně pro některé klientky je maderoterapie natolik příjemná, že na ní chodí celý rok.
Jaké výsledky mohou klienti očekávat po jednom sezení a jak se tyto výsledky liší od dlouhodobého pravidelného používání této techniky?
Vnímání účinků je velmi individuální. Některé klientky již po prvním ošetření cítí, že se lépe vejdou do oblečení, což je většinou následkem splasknutí otoků. Některé klientky musí absolvovat více ošetření, aby na sobě zaznamenaly viditelné výsledky. Nejpozději po páté maderoterapii však účinek zaznamená každá klientka.
Existují nějaké kontraindikace nebo omezení?
Stejně jako každá procedura, i maderoterapie má svá omezení. Mezi kontraindikace patří období těhotenství a kojení, pokud klientka bere léky na ředění krve, trpí nějakým kožním onemocněním, hrozí u ní riziko vzniku trombózy, má křečové žíly, srdeční či onkologické nemocnění. Pokud si klientka není jistá, zda při jejím zdravotním stavu je vhodná maderoterapie, je dobré konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Jaké jsou nejčastější mýty o maderoterapii?
Základní mýtus je, že maderoterapie bolí a dělají se po ní modřiny. Bohužel existuje mnoho kurzů, ba dokonce videokurzů, které neposkytují budoucím maderoterapeutům dostatečné vzdělání. Pak se stává, že maderoterapeut používá válečky jako klasickou masážní pomůcku pro práci se svaly a přítlak je příliš silný a bolestivý. Klientky obvykle netuší, jak maderoterapie probíhá a mají pocit, že čím víc procedura bolí, tím více je účinná. Proto znovu opakuji, správně provedená maderoterapie je příjemná záležitost, která pracuje pouze s podkožím, a proto v žádném případě nesmí bolet, o modřinách nemluvě.
Je třeba terapii kombinovat s jinými procedurami, stravou nebo cvičením pro dosažení maximálních výsledků?
Jednoznačně ano. Pokud podstupujete kůru maderoterapie, je vhodné podpořit ji pitím bylinného čaje na zlepšení toku lymfy a detoxikaci. Nejlepší výsledky jsem však vždy zaznamenala u klientek, které zároveň cvičily, upravily stravu nebo jiným způsobem podpořily svůj zdravý životní styl.